Malzemeler

  • 3 bardak bulgur
  • 2 kahve fincanı pirinç
  • 2 bardak Meyveden Şeker
  • 1 bardak eski boza ya da 1 çay kaşığı boza mayası
Hazırlanışı

Bulgur ve pirinci iyice yıkayıp 2-3 saat suda bekletin. Dilerseniz hemen haşlama safhasına da geçebilirsiniz. Karışım iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Bulamaç haline gelince ince bir süzgeçten geçirin, iyice ovalayarak özün çıkması sağlayın ve kalan posayı atın. Elde ettiğiniz karışımı bir kavanoza alın, ağzı açık bir şekilde 2 saat boyunca karanlık bir yerde dinlendirin.

Bir küçük kâse suda mayayı eritip bozanın içerisine ekleyin. Son kez karıştırarak kavanozun ağzını kapatın. Serin ve karanlık bir yerde olana kadar bekletin. Gereken süre oda sıcaklığına göre uzayıp kısalabilir. Buzdolabı tercih ederseniz bozanızı 4-5 derecede 24 saat bekletmelisiniz. Bozanın dinlenirken ara ara karıştırılması önemlidir. Son olarak Meyveden Şeker’i ekleyip iyice karıştırdıktan sonra tadını kontrol etmelisiniz.

Kendi ellerinizle hazırladığınız ev bozanızı üzerine toz tarçın ve leblebi ekleyerek şık bir sunum ile servis edebilirsiniz.

Boza buzdolabında 4-5 gün boyunca muhafaza edilebilir ancak fermantasyon bu süre boyunca da devam edeceği için zamanla tadının yavaş yavaş değişeceği unutulmamalıdır.

Boza tarifinizde Meyveden Şeker kullanın, doğal lezzetin tadını çıkarın.

Şimdiden afiyet olsun.

Daha Fazla Tarif